جدیدترین و پیشرفته ترین سالن مرغداری دنیا با اختراع ما

Poultry Production is Extremely Lucrative Business but Also The Highest Technology + The Highest Management

 
 
 
 
یکشنبه 1 مرداد 1396  5:12 PM
 
توصیه های علمی کاربردی بسیار مهم مدیریت آب در صنعت مرغداری
 

توصیه های علمی کاربردی  بسیار مهم مدیریت آب در صنعت مرغداری

 

گاهی اوقات مرغداران به مشکلاتی بزرگ و جدی  و حتی لاینحلی برخورد می کنند   که عامل اصلی  آنها ممکن است  مواردی باشند که بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت بنظر برسند و در صورتیکه با دقت و با اهمیت به آنها دقیق شویم  راه حل های بسیار ساده و ارزانی را خواهیم یافت که می توانند ما را ازمشکلاتی بزرگ و عدیده برهانند  .

 مطمئنا  مواردی از این دست  بسیار هستند و در اینجا ما به بخشی کوچک از مدیریت آب که یکی از مدیریت های بسیار مهم در صنعت مرغداری است  و می تواند مشکلاتی اساسی را در این صنعت ایجاد نماید می پردازیم و راه حل  آنرا باز گو می کنیم:

 در اوایل دوره جوجه ریزی  وقتی  شیلنگ ها  ی آبخوری  هارا بازدید می کنیم  لایه نازکی   در داخل شیلنگ های آب دیده می شود  که بنظر می رسد شبیه  خاک یا گل بوده  و در صورتیکه لوله های نیپل یا آبخوری معمولی را از داخل مشاهده نماییم  این لایه نازک وکمی لیز و لزج را در تمام آبخوری ها می توانیم شاهد باشیم  .

معمولا  لایه مذکور را  بنام بیو فیلم می شناسند  و این لایه را لایه ای بیولوژیکی تصور می کنند  که این اسم زیاد مصداق نداردحال بشرح ایرادات و اشکالات  آن می پردازیم:

وقتی این لایه یا همان بیوفیلم در داخل لوله ها و مسیر های آبخوری ها  تشکیل شد  هر ماده ای را که بعنوان دارو یا واکسن یا آنتی بیوتیک   و یا .......به داخل سیستم آبخوری ها وارد می شوند  با این لایه برخورد کرده  ودر این لایه بیوفیلم  کمی ذخیره می شوند و می مانند  یعنی هربار که دارویی یا واکسنی  و یا .......از طریق آبخوری ها  به مرغها  خورانده شود  به ذخیره های قبلی افزوده می گردد  و پس از مدتی کوتاه  که در حال پرورش مرغ هستیم مخلوطی یا ترکیبی ازکلیه  ویتامین ها  واکسن ها آنتی بیوتیک ها و.... را ناخواسته به مرغ می خورانیم  به بیانی بهتر  مرغ وقتی  از طریق آبخوری ها (نیپل یا سنتی)   مایعی را در حال نوشیدن باشد درست مانند اینست که ما  ظرفی را انتخاب کرده و تمام دارو ها یا ویتامین ها را و واکسن ها و ....... را با هم مخلوط کرده و یکجا به مرغ می خورانیم  و با هر بار آب خوردن مرغها  یکبار مخلوط  مذکور را تماما خواهند نوشید حال ببینید که با این کار چه مشکل بزرگ و چه مسمومیت هایی  را مرتبا بادست خود  به مرغها تحمیل می نماییم.

مشکل فوق   زمانی بزرگتر و حاد تر می شود که  لایه گفته شده  با توجه به کاتالیزورگرما و نوری که در سالن مرغداری وجود دارد پس از زمان کوتاهی   مکان بسیار مستعدی برای  رشد میگرو ارگانیسمها  شده  ونیز با ورود این مورد   مشکلات چندین برابر  خواهند شد .

به زبانی بهتر می توان گفت که ما در این لایه لزج  مواد شیمیایی مختلف را بصورتی مخلوط و ممزوج و ترکیب داشته  که می توانند حتی مسمومیت زا باشند  و همچنین مخلوطی از ویروس ها  و میکربها و میکروارگانیسمها و ...... رابا هم و یکجا خواهیم داشت یعنی  منبعی از  تمام  آلودگی ها که هر لحظه بالقوه می توانند  نتایج انفجار آمیز ی را  می توانند ایجاد نمایند .

مواردی که ذکر گردید و بسیار بی اهمیت تلقی می شد چطور می تواند مشکلات  عظیم وحتی لاینحلی را  بوجود |آورد  و در نتیجه ما اکثرا شاهد  مجموعه ای از بیماری های  شناخته شده و  متفاوت و درهم و برهم در اکثر  مرغداری ها هستیم   یعنی اکثرا می بینیم که مرغ های  ما تمام بیماری ها را یکجا دارندو این مشکل بدلیل مخلوط شدن داروها و واکسن ها  و بقیه مواد داده شده از طریق آبخوری ها می باشد.

حال  چطور به پیشگیری و رفع این مشکل بزرگ بپردازیم:

   فاکتور تی اس اس  یکی از فاکتورهای مهم در آب آشامیدنی است  و آن جمع مواد معلق  در آب می باشد یعنی موادی مانند خاک شن  و موادی که در آب معلق است  را شامل می شود  .

ما این مواد را  به سادگی و با روشی  ارزان قیمت می توانیم از گردونه آبخوری ها خارج کنیم  وبا این کار قادر خواهیم بود  از تشکیل  این لایه ( بیو فیلم) جلوگیری بعمل آوریم  ودر اصل لایه مذکور بزبان ساده دقیقا همان خاک های موجود در آب است که اگر ما این خاک را با فیلتر های ساده   بگیریم  مطمئنا این لایه را تقریبا نخواهیم داشت  و این مشکلات برای ما نیز بوجود نخواهد |آمد .

توضیحا باید گفت که لایه ایجاد شده اول قسمتی از تی اس اس آب بوده  و وقتی مواد یاد شده در آن جمع شود  و پس از آن  ، وقتی میکرو ارگانیسمها  به آن اضافه گردند آنگاه است که می توان  بیو فیلم را به آن اطلاق کرد  و باید گفت که میکرو ارگانیسمها عامل ایجاد این لایه نبوده و فقط تی اس اس آب باعث بوجود آمدن آن خواهد شد.

بزبانی ساده باید گفت که برای پیشگیری از این مشکلات بهتر اینست که قبل از اینکه آب آشامیدنی به منبع  سالن مرغداری برسد حتما  باید فیلتری را در سر راه  آب قرار داده  تا تی اس اس آب را بشدت کاهش داده  و از این همه مشکلات  بتوان رهایی جست و مطمئنا  از کمپلکس بیماریهایی که ذکر آن رفت بشدت جلوگیری بعمل خواهد آمد.

در پایان به این  نتیجه گیری خواهیم رسید که  هیچ موردی را نباید کم اهمیت دید  و با دقتی زیاد بر مواردی  مانند این  باید دقیق شد تا با رعایت مواردی  که بظاهر کم اهمیت می رسند از اشکالات بسیار یزرگی مانند و مشابه  این بتوان رهایی یافت.

 
1396/7/13  11:01 PM
توصیه های علمی کاربردی بسیار مهم مدیریت آب در صنعت مرغداری
گاهی اوقات مرغداران به مشکلاتی بزرگ و جدی و حتی لاینحلی برخورد می کنند که عامل اصلی آنها ممکن است مواردی باشند که بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت بنظر برسند و در صورتیکه با دقت و با اهمیت به آنها دقیق شویم راه حل های بسیار ساده و ارزانی را خواهیم یافت که می توانند ما را ازمشکلاتی بزرگ و عدیده برهانند .

مطمئنا مواردی از این دست بسیار هستند و در اینجا ما به بخشی کوچک از مدیریت آب که یکی از مدیریت های بسیار مهم در صنعت مرغداری است و می تواند مشکلاتی اساسی را در این صنعت ایجاد نماید می پردازیم و راه حل آنرا باز گو می کنیم:
ادامه
1396/5/9  12:15 PM
تحولي عظيم در صنعت مرغداري
در دنياي امروز و عصر تكنولوژي كه تمامي صنايع با سرعت نور پيشرفت ميكنند صنعت مرغداري در خواب به سر ميبرد يا گه گاهي با سرعت لاك پشت حركت ميكند.
مرغداران زحمتكش هر دوره وارد ماراتني سخت و نفس گير ميشوند با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم ميكنند در طول دوره هر لحظه منتظر اتفاقي ناخوشايند هستند به جز مشكلات فارم بايد استرس بازار و شرايط اقتصادي را نيز داشته باشند كه بعد از پشت سر گذاشتن اين مارتن نفس گير و پر..................
ادامه
1396/4/31  12:12 AM
گرد و خاک در سالن های مرغداری و مشکلات آن
وقتی مرغداری هایی که سی یا چهل روز از آغاز دوره آن گذشته است را مشاهده می نماییم در روی فن های خروجی گرد و خاک فراوانی نقش بسته ، در روی دانخوری ها و یا آبخوری ها این گردو غبار مشهود است بر کنج دیوارها یا در ها براحتی می توان این گردو خاک ها را دید بر روی الکتروموتور ها و تاسیسات داخل مرغداری نیز قابل مشاهده است و مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند این ذرات غبار دقیقا همان ذراتی هستند که توسط تهویه و جابجایی های هوا از زمین بلند شده و در هوا ادامه
 
 
 
   
1391© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت سیماب می باشد.
طراحی و اجرا؛ بانی هاست
صفحه نخست | درباره ما | اخبار و مقالات | نظرات و پیشنهادات | عکس و ویدئو | تماس با ما